אז מה זה בעצם קוֹל?

בקצרה - קול הוא בסך הכל תזוזה מהירה של חלקיקי אויר.
בארוכה - משהו שמייצר איזשהו צליל בעצם מרטיט את האויר סביבו (כמו גלים שיוצרת אבן שפוגעת במים) וחלקיקי האויר שזזים מגיעים לעור התוף שלנו שקולט את אותן רעידות וע"י מערכת העצבים אותן רעידות מתורגמות במוח לצליל. גם מיתרי הקול שלנו מפיקים קול ע"י רעידות מהירות.

באותו אופן בדיוק פועלים גם המיקרופון והרמקול. בכל אחד מהם יש מן עור תוף שנקרא ממברנה. המיקרופון קולט את הרעידות של מיתרי הקול או הגיטרה וממיר את הרעידות לאות חשמלי. הרמקול עושה בדיוק ההפך וממיר את האות החשמלי חזרה לתנודות הממברנה שלו שמזיזות את האויר שמגיע אלינו לאוזן. באותו אופן פועלים גם כל כלי הנגינה בעולם: בדרך כזו או אחרת הם מרעידים את האויר.

על מנת להבין איך בדיוק פיסיקאים מתארים "קוֹל" ניקח לדוגמא מיתר בודד של גיטרה. אל תדאגו, אין פה נוסחאות ומספרים. לפני שאנחנו פורטים עליו, המיתר נמצא בנקודת מוצא במן שיווי משקל. נקרא לה נקודת ה-0. אם נפרוט עליו כלפי מעלה למשל, הוא יתחיל לעלות כלפי מעלה עד לקצה היכולת שלו לנקודה שנקרא לה 1+. לאחר מכן הוא יתחיל לרדת חזרה אך כשהוא מגיע חזרה לנקודת ה-0 הוא לא עוצר (בגלל כוח הפריטה) וממשיך לרדת עד לנקודה 1-. שם הוא מגיע שוב לגבול המתיחה שלו ועולה חזרה לנקודת ה-0. כאן הוא סיים מחזור אחד. מן הסתם הוא לא מסתפק בזה וממשיך לבצע מחזורים כאלה עד שהוא נעצר בנקודת ה-0. אם היינו מציירים את זה מנקודת המבט של המיתר זה היה נראה בערך ככה:

מיתר

אבל מכיוון שאנחנו חיים גם במימד הזמן הציור הנ"ל אינו משקף במדויק את המתרחש. תארו לכם שבזמן שאני מצייר את החצים למעלה ולמטה שוב ושוב מישהו היה מושך לי את הדף הצידה. הייתי מקבל ציור של גל. זהו גל הקול.

גל קול

בציור מתוארים שלושה מחזורים. הנקודות האדומות המלאות מציינות את תחילת המחזור והריקות את אמצעו. שימו לב שבכל מחזור המיתר נמצא פעמיים בנקודת ה-0. פעם אחת בתחילת המחזור ופעם באמצע המחזור. כל פעם שנייה שהוא מגיע לנקודת ה-0 היא תחילתו של המחזור הבא.

גובה הצליל נקבע ע"י מספר (תדירות) המחזורים של גל הקול שיוצר אותו. ככל שתדירות המחזורים יותר גבוהה (יותר מחזורים בשניה) הצליל ישמע לנו גבוה יותר.

דוגמא לצליל נמוך:

תדר נמוך


דוגמא לצליל בינוני:

תדר בינוני


דוגמא לצליל גבוה (מומלץ להנמיך את הווליום):

תדר גבוה

תדרים נמדדים ביחידות שנקראות הרץ (Herz או בקיצור Hz). גל שעושה מחזור אחד בשנייה נקרא 1Hz והאוזן האנושית מסוגלת לשמוע תדרים בטווח 20-20,000 הרץ, כלומר גלי קול שעושים מ-20 מחזורים בשנייה עד 20,000 מחזורים בשנייה.

ישנם יצורים חיים המסוגלים לשמוע תדרים אפילו יותר גבוהים כמו כלבים ודולפינים.
בשנים האחרונות מתרחשת תופעה שהולכת ומחמירה: דולפינים שנפלטים אל החוף. אחת ההשערות להסבר התופעה היא שהעלייה בהיקף השימוש בספינות וצוללות בהן מכשור הפועל בתדרים בהם משתמשים הדולפינים על מנת לנווט ולתקשר משבש להם את התקשורת.

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים