הפסקה

ומה קורה בפרקים הבאים

למדנו עד עכשיו מלא חומר חדש. המון.
אם כל התחום חדש לכם ואתם קוראים את הכל בבת אחת - עשו לעצמכם טובה וקחו הפסקה. תנו לחומר לחלחל. תנו למוח לעכל את המושגים החדשים. חזרו שוב על כל מה שהיה חדש לכם, אפילו בריפרוף. תרגלו. תרגלו עוד. תרגלו כל הזמן.

כשלומדים נושא חדש, ולא חשוב מהו, עפים באויר הרבה מושגים חדשים ואז נוצר מצב שגם משפט מאוד פשוט הופך ללא מובן בגלל שיש בו כמה מושגים חדשים שעדיין לא הפנמנו.
הרבה מתבלבלים בהתחלה ומערבבים דיאז ובמול עם מז'ור ומינור ואין דרך טובה להפנים מושגים חדשים מאשר להשתמש בהם.

תרגול בניית סולמות

אי אפשר ללמוד מוסיקה רק מצפייה במסך.

כשמנגנים, חשוב לדעת באיזה סולם כתוב השיר ולשלוט בו. בפרקים הבאים נראה למה. אבל בנתיים אני ממליץ בחום לתרגל בניית סולמות. בתור התחלה, בנו את הסולמות המז'ורים והמינורים של כל הצלילים ה"לבנים" (בלי הדיאזים והבמולים. סה"כ 14 סולמות). כמובן שאפשר למצוא באינטרנט את כל הסולמות אבל זה לא יתן לכם את מה שתקבלו אם תכינו אותם בעצמכם.

הכינו לכם דף (או קובץ טקסט/אקסל) עם רשימת הסולמות והוא יהיה לכם כלי-עזר נהדר להמשך לימודי המוסיקה שלכם. אין מוסיקאי שמכבד את עצמו שלא בנה כל סולם לפחות פעם אחת. לא צריך להכין הכל בבת אחת ואפשר להכין קצת לפני השינה, אפשר ביום שבת בבוקר במקום סודוקו או אפילו בשירותים, במקום עיתון או תשבץ (: העיקר שתכינו.
עשו לעצמכם טובה ענקית והכינו לפחות רשימה חלקית. אני ממש משתדל לעשות לכם חיים קלים אבל יש דברים שפשוט אי אפשר ללמוד בלי לתרגל, לטעות וללמוד מהטעות. יהיה לכם הרבה יותר קל אם יהיו לכם את רשימת הסולמות מול העיניים ותהיו קצת "משופשפים" בנושא.

בפרקים הבאים

בפרקים הבאים אנחנו הולכים להיכנס עמוק לתוך סולמות המז'ור והמינור. אנחנו ננתח אותם ונגלה תופעות שונות שמתרחשות בהם. אם תהיה לכם רשימת סולמות, זה יעזור לכם המון. הפרקים הבאים לא פשוטים למי שנתקל בחומר בפעם הראשונה. גלו סבלנות, קראו לאט וחזרו עליהם שוב ושוב אם צריך. אולי כדאי להכין דף ועט. שיהיה.

אם משהו לא מובן, כתבו לי.

כבר ציינתי עד כמה זה חשוב לתרגל?

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים