תרגול, תרגול, תרגול

כי פשוט אי אפשר להדגיש מספיק כמה זה חשוב. רוצים לשלוט? תרגלו, והמון. חלק חשוב מאוד בידע מוסיקלי זה היכולת של האוזן לזהות צלילים, מרווחים וכו' (שמיעה מוזיקלית). לא כולם נולדים עם זה אבל תמיד אפשר לשפר את זה. לחלק זה בא בקלות, לחלק לא. ככה זה. עשו לעצמכם כמה שיותר תרגילי שמיעה.

אמנם לא בדקתי את זה לעומק אבל לדעתי הדרך הכי טובה היא פשוט לשיר או לזמזם צלילים יחד עם כלי נגינה מכוון. אני מאמין שע"י שירה הגוף בעצם מתכוונן לצלילים. קחו את כלי הנגינה שלכם ונגנו צלילים בודדים. נסו לשיר אותם. אם אין לכם שום כלי נגינה יש תוכנות לפיתוח שמיעה. יש באינטרנט כמה כלים גם בחינם. חפשו כל דבר שמפיק צליל פשוט, אפילו אורגן צעצוע או קסילופון עושים עבודה מעולה.

תרגיל שמיעה לדוגמא

קחו את כלי הנגינה שלכם, ונגנו צליל מסויים (אפילו לא חייבים לדעת מה השם שלו). נסו לזמזם אותו. אח"כ נגנו צליל אחר שקרוב אליו, נסו לזמזם גם אותו. עכשיו נסו לזמזם את הצליל הראשון שוב בלי לשמוע אותו קודם, רק מהזיכרון המוסיקלי שלכם. אח"כ נסו לזמזם שוב את הצליל השני מהזיכרון. הצלחתם? מעולה! נסו שוב עם שני צלילים אחרים. מומלץ להתחיל את התרגיל הזה עם צליל אחד קבוע וצליל אחר שמשתנה כדי שצליל אחד יתקבע לכם בראש כמו עוגן. מומלץ להתחיל במרווחים קטנים ולהגדיל אותם בהדרגה כמו בטבלה מהפרק של שמות המרווחים.

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים