סולמות מקבילים

תירס.
אם נגיד הרבה פעמים "תירס" נוכל לשמוע איפשהו באמצע גם את המילה "סתירה". מה קשור? אותו יחס שקיים בין המילה "תירס" למילה "סתירה" קיים גם בין סולם המז'ור והמינור. בערך. אני אסביר.

שימו לב לתבניות המרווחים של המז'ור והמינור:

1 1 ½ 1 1 1 ½ מז'ור

1 ½ 1 1 ½ 1 1 מינור

ועכשיו: תירסתירסתירסתירסתי...

1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 ½ 1 1

אל תיבהלו, זה לא סולם אמיתי. או אולי בעצם כן, כי בתוך התבנית הארוכה הזו ניתן למצוא גם את תבנית המז'ור וגם את תבנית המינור, תלוי מאיפה מתחילים. אם תתחילו ממשבצת צהובה, תקבלו את המרווחים של סולם המז'ור במחזוריות. אם תתחילו ממשבצת אדומה, תיכנסו ללופ (לולאה) של מרווחי המינור.

התופעה הזו גורמת למצב בו לכל סולם מז'ור יש סולם מינור מקביל (ולהיפך כמובן) וכשאני אומר סולם מקביל אני מתכוון לסולם המכיל בדיוק את אותם צלילים רק שצליל הבסיס שלו שונה (הטוניקה). כמו בסתירסתירסתירסתי, תלוי מאיפה מתחילים.

כשבנינו את סולם דו מז'ור ראינו שאין בו סימני היתק כלל. למעשה, זהו הסולם המז'ורי היחידי שאין בו סימני היתק. זכרו את זה. בפסנתר, הקלידים השחורים הם הדיאזים והבמולים. אז אפשר לומר שכדי לנגן את סולם דו מז'ור על פסנתר, נתחיל ב-דו ונשתמש רק בקלידים הלבנים. ומכיוון שלכל סולם מז'ור יש מינור מקביל זאת אומרת שיש סולם מינור אחד בלבד שאין בו סימני היתק. יש בדיוק סולם מינור אחד שמכיל בדיוק את אותם הצלילים שמופיעים בדו מז'ור אבל הוא לא מתחיל בדו.

אז מהו המינור המקביל של דו מז'ור?

אם הייתם תלמידים חרוצים ובניתם את הסולמות אז אתם יכולים להסתכל ולחפש אותו. אם לא בניתם את הסולמות, יש לכם מזל שאני כזה מתחשב. יש לי בדיוק את מה שאתם צריכים!

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים