חלוקת האוקטבה

אז אמרנו שהאוקטבה שהיא מרווח של 6 טון מתחלקת ל-12 חצאי-טונים (חשבון פשוט: 12 חצאים = 6 שלמים).

כשלומדים מתמטיקה לומדים שמספרים הם אינסופיים כמו שבין 1 ל-2 קיימים אינסוף מספרים כמו 1.001 ו-1.002 וכו'. רק הדמיון מגביל אותנו. ובכן, תדרים הם גם מספרים ולכן הם גם אינסופיים.
בדוגמא הבאה נשמע קודם כל שני צלילים במרווח של אוקטבה (6 טון) כשהנמוך מביניהם יושמע קודם. מיד לאחר מכן יושמעו כל התדרים של האוקטבה ברוזולוציה אינסופית.

אם הדוגמא הקודמת הייתה כמו צלע של הר חלקלק אז עכשיו אנחנו חוצבים מדרגות.
בדוגמא הבאה נשמע בדיוק את אותה אוקטבה רק שהפעם היא מחולקת למרווחים של חצי-טון. הדוגמא הזו נקראת סולם כרומטי. סולם כרומטי (Chromatic scale) זו נגינה של כל חצאי הטונים:

כלים מסויימים כמו טרומבון וכינור, אינם מוגבלים לניגון של חצאי טונים ומסוגלים להפיק מרווחים קטנים ממנו (רבע-טון). אותם כלים מסוגלים לבצע מן גליץ' (גלישה) על כל הצלילים.

בעזרת טכניקה ניתן להפיק רבעי-טונים גם בכלי נגינה אחרים. כמו מתיחת מיתר בגיטרה או שינוי צורת השפתיים או הלשון בכלי נשיפה. בפסנתר למשל אי אפשר לעשות את זה בלי לפתוח אותו ולכוון אותו במיוחד.

שימו לב לכינור הבנוי באופן עקרוני כמו הגיטרה רק שבצוואר שלו אין סריגים שמגבילים אותו לצלילים המוכרים. אז איך כנרים (או טרומבוניסטים) יודעים איפה הצליל המדויק ממוקם? איך הם יודעים איפה לשים את האצבעות? עם הרבה תרגול כמובן.

כינור

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים