כמה מילים לפני שנתחיל...

כיום, ב"עידן המיקרוגל" כשהתרגלנו שהכל כל כך תיכף-ומיד ואין לאף אחד סבלנות לשום דבר, אנשים שהולכים ללמוד גיטרה אצל מורה מצפים כבר בסוף השיעור הראשון לצאת עם שיר. המורים מצידם מנסים לענות על הביקוש ומלמדים את תלמידיהם בצורה מאוד טכנית (תלחץ פה, תלחץ שם). העיקר שהילד יהיה מאושר. זה כמו "מנה חמה" בטעם מוסיקה: שופכים מים חמים, מערבבים ומקבלים מוסיקאי תוך 7 דקות. הבעיה: אולי תדעו לנגן אבל זה לא יהיה טעים.

דברים טובים לוקחים זמן. אי אפשר להיות מוזיקאי אמיתי בדרך הזו. חייבים ללמוד גם את הדברים הפחות מגניבים. מי יודע? אולי תגלו שהדברים האלה אפילו יותר מעניינים ממה שחשבתם.

דבר חשוב נוסף, מוסיקה היא שפה לכל דבר, אז בואו נהיה כנים: אי אפשר ללמוד מוסיקה רק מלבהות במסך. כמו בלימודי שפה חשוב לתרגל הרבה וכל המרבה - הרי זה משובח!

ללמוד מוסיקה זה באמת לא קשה (בטח לא יותר מהמקצועות שלומדים בתיכון), זה אולי אפילו יותר קל כי אנו נתקלים במוסיקה באופן יומיומי. אז אם לא הבנתם משהו זו לא אשמתכם! כנראה שהמורה, החוברת או האתר שממנו אתם לומדים לא מסביר מספיק ברור. אני אשתדל לעשות לכם חיים קלים ופשוטים כמיטב יכולתי ואם בכל זאת לא הבנתם משהו - הרגישו חופשי לשאול.

מה לעשות? לא כולם בורכו בשמיעה טובה וחוש קצב מפותח, לכל אחד יש נתוני פתיחה שונים. יש אנשים עם חוש מוזיקלי מפותח ויש כאלה שעדיף שישארו זמרי מקלחות. יש כאלה שבורכו בחוש קצב מעולה ויש כאלה שעדיף שיתופפו רק בפנטומימה. מה שבטוח זה שגם חוש קצב וגם שמיעה מוזיקלית ניתן לשפר והרבה. איך? רק ע"י תרגול. לא תברחו מזה. מומלץ להצטייד בסבלנות!

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים