צלילי הגיטרה

אוקיי. אז עכשיו אנחנו מכירים את הצלילים, אנחנו יודעים, פחות או יותר, מה קובע את גובה הצליל בגיטרה (אורך המיתר, המתיחות והעובי שלו), ויש לנו מושג טוב במרווחים. אני רוצה להזכיר שבין כל שני סריגים צמודים על הגיטרה קיים מרווח של חצי-טון (על אותו מיתר).

כשאנחנו לוחצים במקומות שונים לאורך צוואר הגיטרה אנחנו בעצם שולטים בגובה הצליל.
כשאנחנו לוחצים על הסריג הראשון (הספירה מתחילה מכיוון המפתחות), אנחנו בעצם מקצרים את המיתר ממש בקצת ומגביהים את הצליל בחצי-טון. כל סריג שנתקדם יגביה את הצליל בחצי-טון נוסף.

זוכרים את תרגול המרווחים? זה בדיוק מה שקורה בגיטרה רק שכל פעם צליל הבסיס של המיתר משתנה. הדוגמא הכי טובה תהיה אם ניקח למשל את המיתר השני מלמעלה, הוא A (לה), כי תרגלנו אותו קודם.

פריטה על המיתר הפתוח (בלי ללחוץ על כלום) תשמיע לנו את הצליל A (לה). לחיצה על הסריג הראשון תגביה את A בחצי-טון ותתן לנו את #A (לה דיאז) או Bb (סי במול). לחיצה על הסריג השני תגביה אותו בחצי-טון נוסף ונגיע ל-B (סי), וכו' וכו' בדיוק כמו בתרגיל. לפי רשימת הצלילים.

מיתר פתוח סריג 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
A - - - - - - - - - - B A#
ראש גיטרה

דוגמא נוספת: ניקח את המיתר הראשון, E (מי). לחיצה על הסריג הראשון (חצי-טון למעלה) תתן לנו את F (אותיות ה-"בכיף" זוכרים? BC-EF). הסריג השני יתן לנו את #F (פה דיאז) או Gb (סול במול), השלישי את G (סול) וכן הלאה.

מיתר פתוח סריג 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
E - - - - - - - - - G F# F
ראש גיטרה

בצורה זו ניתן בעצם לדעת מה שמם של כל הצלילים, בכל הסריגים, על כל המיתרים של הגיטרה. אבל אם אתם יודעים כבר את רשימת הצלילים (מופיעה בסרגל למטה) ואתם זוכרים את אותיות ה-"BC-EF" אז החלק הכי קשה זה לזכור את שמות המיתרים. אם פיצחתם את זה - אתם בדרך הנכונה.

שימו לב למפת הצלילים על הגיטרה. כתבתי את כל הצלילים על כל המיתרים ב-5 הסריגים הראשונים.
בכל המיתרים לחיצה על הסריג ה-5 של המיתר בעצם משווה את גובה הצליל למיתר הפתוח שמתחתיו (יוצא דופן: סריג 4 במיתר G מהסיבה שהזכרנו בפרק הקודם). למשל, לחיצה על המיתר הראשון (E) בסריג ה-5 נותן לנו את הצליל A (לה) שזהו בעצם המיתר הבא אחריו (קוורטה למעלה - 2.5 טון).

מיתר סריג 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
E - - - - - - - A G# G F# F
A - - - - - - - D C# C B A#
D - - - - - - - G F# F E D#
G - - - - - - - C B A# A G#
B - - - - - - - E D# D C# C
e - - - - - - - A G# G F# F
ראש גיטרה

בעצם לפי העיקרון הזה מכוונים את הגיטרה, ע"י השוואה של שני מיתרים (מיד נראה איך בדיוק). אבל לפני זה, בואו נתרגל קצת.

לחיצה על הכפתור תעלים את כל שמות הצלילים מהשרטוט למעלה ותסמן בצהוב סריג על מיתר מסויים. מצאו את שם הצליל ולחצו על האיזור הצהוב. הלחיצה עליו תחשוף את שם הצליל שלו. במקרה של צליל עם שני שמות, העדפתי את הדיאז מטעמי מקום. אל תשכחו את רשימת הצלילים בסרגל למטה אם אתם זקוקים לעזרה.

שני טיפים לחישוב מהיר יותר:
1. הסריג ה-12 מציין את חצי המיתר ולכן שם האוקטבה שלו
2. הסריג ה-5 בכל מיתר (למעט G, שם זה הסריג ה-4) ישווה את המיתר עם זה שמתחתיו.

כפי שבוודאי שמתם לב, הצלילים חוזרים על עצמם בסריגים שונים במיתרים שונים. המבנה הזה מאפשר לגיטריסטים חופש גדול של נגינת צלילים שונים ואקורדים בצורות שונות.

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים