מה הולך פה?

האתר הזה הוקם כדי לתת בסיס רציני למי שרוצה לדעת מוסיקה מאחר וממה שראיתי ברשת חסרים חומרים מרוכזים בעברית. יש אמנם פורומים טובים וגם ויקיפדיה אבל הנושאים מפוזרים ומי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום יכול למצוא את עצמו מתפזר. השתדלתי להרכיב את הקורס הזה בצורה כזו שמרכזת את כל הנושאים לפי סדר הגיוני שיקל גם על מי שלא למד מוסיקה מעולם. חשוב לומר ששום אתר, חוברת או סרטון ללימוד עצמי לא יכול באמת להחליף מורה שנמצא איתכם, מחוייב לתהליך הלמידה שלכם, מזהה את הנקודות החלשות שלכם ומתקן אותכם במקום. הקורס הזה בסה"כ בא לתת לכם כלים ראשוניים ומושגים בסיסיים בתיאוריה של המוסיקה, אבל אם אני אצליח לגרום לבנאדם אחד למצוא עניין במוסיקה או להסביר לו את מה שלא הצליח להבין במקומות אחרים - עשיתי את שלי.

מה כולל הקורס?

אני מאמין שאי אפשר להבין מוסיקה באמת בלי לדעת קודם כמה דברים בסיסיים על צליל. לכן, בחלק הראשון בקורס נלמד מהו בכלל צליל, נתרכז בתופעה הפיסיקלית המכונה "קול", נראה מה משפיע על גובה הצליל ועל הגוון שלו ואולי תצליחו לראות על מה כולם מדברים כשאומרים שיש קשר הדוק בין מתמטיקה ומוסיקה. אל תדאגו, אני לא הולך להיכנס לנוסחאות מורכבות ומספרים מסובכים.

אחרי הצליל הבודד נלמד על מרווחים (מרווחים בין שני צלילים). נתחיל באוקטבה שהיא, לדעתי, המרווח הכי חשוב, נראה איך היא מתחלקת ונמשיך ונלמד על שאר המרווחים. מי שהתחיל פעם ללמוד מוסיקה בוודאי נתקל במרווחים עם שמות כמו: קוורטה זכה, טרצה גדולה, ספטימה, טריטון וכו'. אני חושב שאם לא לומדים את המושגים האלה בגיל צעיר, יהיה קשה להשתמש בהם באופן טבעי וזורם ביומיום המוסיקלי. אני למדתי תיאוריה בגיל יחסית צעיר ועדיין זה לא בא לי בטבעיות. מי שלא יודע על מה מדובר, תחשבו שלמספר 25 היו קוראים יחזקאל, ל-71 היו קוראים צחי ול-39 קוראים פיני. עכשיו לכו תחשבו כמה זה צחי ועוד פיני פחות יחזקאל. נכון שזה נשמע פסיכי? אז אני אנסה לחסוך מכם את זה. אחרי שתפנימו את נושא המרווחים תוכלו לקרוא להם בשמותיהם המקצועיים ביתר בקלות.

אחרי שלמדנו על הצלילים ועל המרווחים ביניהם אפשר סופסוף ללמוד את שמות הצלילים (דו, רה, מי...) ונראה מי אלה לעזאזל הדיאז והבמול.

עם הידע הזה אפשר כבר להתחיל ללמוד על הסולמות השונים, איך זה שכל סולם נשמע ומרגיש לנו אחרת. אחרי הסולמות מגיעים כמובן האקורדים שהם שילובים שונים של צלילים ש"נגזרים" מהסולם. כמו הסולמות גם האקורדים משדרים לנו תחושות שונות. ננסה להבין גם אותם.

ובסוף, אחרי שאנחנו כבר יודעים הכל נגלה שאנחנו בעצם לא יודעים כלום. יש אנשים שלומדים וחוקרים מוסיקה כל חייהם. אל תצפו לצאת מהקורס כשאתם יודעים הכל ושאף מורה לא ימכור לכם כזאת שטות.

בהמשך אני אוסיף (אינשאללה) גם פרקים ללימוד קצב וקריאת תווים.

אני אשתדל לסכם בסוף כל פרק את החומר, לתת תרגילים למי שרוצה "להשתפשף" ואולי גם אשים מתישהו אפשרות לתגובות או שאלות.

מה לא כולל הקורס?

התיאוריה של המוסיקה מתחלקת אצלי לשני נושאים עיקריים: צלילים וקצב. בצלילים אני מתכוון לגובה הצליל, מרווחים, סולמות ואקורדים. בקצב אני מתכוון למשך הצלילים, ההפסקות ביניהם, מקצבים שונים (רוק...ואלס...) ועוד. בנתיים כתבתי רק את החלק הראשון (צלילים) ואני מקווה שאוכל להוסיף גם את החלק השני (קצב) כי ממש קשה ללמד קצב ע"י טקסט ותמונות. מוסיקה זה תחום שיותר מלהבין אותו צריך להרגיש אותו. אם למישהו יש רעיון איך אפשר ללמד קצב באינטרנט הוא מוזמן לכתוב לי, אשמח לקבל רעיונות מקוריים.

התיאוריה של המוזיקה מכילה תחומים נוספים כמו דינאמיקה ועוד אבל אני לא מתכוון לעסוק בזה פה. הדינאמיקה של המוסיקה מתייחסת בעיקר לעוצמת הצליל. סימנים מסויימים מעל התווים מסמנים לנגן אם לנגן חזק או חלש וכו'. לא שדינאמיקה זה לא נושא חשוב אבל מבחינת סדרי העדיפויות שלי כרגע אני מעדיף לא להתעסק בזה. אולי בעתיד אם יהיה ביקוש.

קריאת תווים למשל מאחדת את כל הנושאים האלה בכך שע"י איורים מוסכמים אפשר לדעת גם איזה צליל לנגן וגם כמה זמן לנגן אותו. למשל:
משך צלילים שונה
בדוגמא הראשונה מתואר אותו צליל המנוגן פעמיים אך במשך זמן שונה
גובה צלילים שונה
בדוגמא השנייה מתוארים שני צלילים בגובה שונה שמנוגנים אותו משך זמן

נגני הגיטרה שביניכם בוודאי נתקלו במשהו שנקרא טאבים או טאבלטורה. זוהי צורה מאוד טכנית לתאר שיר והיא מסמנת לגיטריסט איפה ללחוץ (גובה הצליל). בטאבים יש 6 שורות כאשר כל שורה מייצגת מיתר אחד בגיטרה והמספרים מציינים את מספר הסריג שעליו לוחצים.
טאבים לגיטרה חשוב לציין שאין שום קשר בין טאבים לתווים רגילים ודרך הקריאה שלהם שונה מקצה לקצה.
צורת הכתיבה הזו מציינת לגיטריסט איפה ללחוץ אך לא מציינת כלל כמה ללחוץ (משך הצליל) לכן, מי שלא מכיר את השיר מראש לא יוכל לעולם ללמוד לנגן אותו לפי הטאבים בלבד.

זהו לא אתר לגיטריסטים בלבד. לא תמצאו פה אקורדים או טאבים של שירים. זו לא המטרה של האתר. מצד שני יש פה המון חומר שעשוי לעניין מאוד גם גיטריסטים. האתר לא מיועד לשום כלי מסויים מהסיבה הפשוטה שאת התיאוריה של המוסיקה ניתן ליישם על כל הכלים בעולם.

נקודה חשובה אחרונה לפני שנתחיל כי פשוט אי אפשר להדגיש את זה מספיק פעמים: תרגול, תרגול, תרגול והמון רגש ונשמה.

שנתחיל?

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים