סולמות נפוצים

חוץ מסולם המז'ור המוכר ישנם עוד כמה סולמות מוכרים (יותר או פחות). לכל סולם כזה יש את האופי שלו שמתקבל מתבנית המרווחים שלו.

לפניכם רשימה חלקית של הסולמות הנפוצים ביותר, תבנית המרווחים של כל אחד (משמאל לימין), כמה מילים עליו ודוגמא להאזנה.

מז'ור

נוסחא:

1 1 ½ 1 1 1 ½

דוגמא:

כמה מילים: Major = עיקרי או גדול. סולם נפוץ מאוד. נחשב סולם "שמח". כנראה הסולם הכי מוכר לאוזן המערבית. גם המחזמר/סרט "צלילי המוסיקה" תרם להטמעת הסולם המז'ורי עמוקות בתודעתינו עם השיר הידוע: "דו הוא דוב לבן צפוני, רה הוא רה המאוכזב..." (אגב, השיר המקורי בכלל לא מנוגן בדו מז'ור בדומה למילים אלא ב-#A מז'ור).

מינור (טבעי)

נוסחא:

1 ½ 1 1 ½ 1 1

דוגמא:

כמה מילים: Minor = משני או קטן. הסולם ה"עצוב". גם המינור הוא סולם נפוץ מאוד וכמו אחיו הגדול, המז'ור, גם אותו אפשר למצוא הרבה באיזורינו. הוא משרה אוירה קצת מלנכולית וניתן למצוא אותו הרבה במוסיקה ישראלית. בהרבה שירים פופולרים המינור ישלוט לאורך הבית של השיר והמז'ור הקליל יחליף אותו בפזמון. יאללה כפיים!

מז'ור פנטטוני

נוסחא:

1 1 1

דוגמא:

כמה מילים: סולם בעל 5 צלילים שנגזר מסולם המז'ור. מאוד קליל ונוח לאילתור מכיוון שאין בו הרבה צלילים (מכנה משותף נמוך) והצלילים שקיימים בו הם כמו התמצית של כל מה ששמח במז'ור. ניתן לבנות אותו ע"י הנוסחא הנ"ל או בניית סולם מזו'ר רגיל והשמטת דרגות 4 ו-7 שלו למשל: דו, רה, מי, (בלי פה), סול, לה, (בלי סי), דו. שימו לב למרווח של טון וחצי.

מינור פנטטוני

נוסחא:

1 1 1

דוגמא:

כמה מילים: גם בו 5 צלילים שונים והוא נגזר מהמינור הטבעי (בלי דרגות 2 ו-6). גם הוא מאוד נוח לאילתור ואם מוסיפים לו את הדרגה ה-5 מונמכת בחצי-טון אפשר גם לאלתר עליו מנגינת בלוז. המילה Blue באנגלית = כחול אבל מתארת גם עצב ומלנכוליה.

חיג'אז

נוסחא:

½ ½ 1 ½ ½

דוגמא:

כמה מילים: אולי זה לא סולם כזה נפוץ אבל אני מאוד אוהב אותו. הסולם נקרא על שם מחוז "חיג'אז" שבערב הסעודית. גם במוזיקה הערבית וגם בפיוט היהודי, שימש החיג'אז לשירי אֶבֶל וקינה, שירי געגוע ורגש גדול (איזה מזל שיש ויקיפדיה). שיר הנושא מהסרט "ספרות זולה" מנוגן על הסולם הזה.

כרומטי

נוסחא:

½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½

דוגמא:

כמה מילים: סולם של חצאי טונים שפשוט מכיל את כל צלילי האוקטבה. נתקלנו בסולם הזה בפרק על החצי-טון.

טונים שלמים

נוסחא:

1 1 1 1 1 1

דוגמא:

כמה מילים: כשמו כן הוא: סולם המורכב ממרווחים של טון אחד בלבד. הסולם הזה מיוחד מאוד ומשרה אוירה הזויה במיוחד כמו חלום או פנטזיה. נותן תחושה של אינסופיות משולבת במתח. "אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול... כאילו זה היה אתמול..."

דוגמא:

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים