סולם דו מז'ור

אני מאמין שאתם מכירים סולם אחד לפחות. כל מי שמכיר את רצף הצלילים הבא בעצם מכיר כבר סולם אחד:
דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי, דו.

לכל סולם יש שני שמות: שם פרטי ושם משפחה. רצף הצלילים למעלה נקרא סולם "דו מז'ור" והוא קיבל את השם הפרטי שלו (דו) מהדרגה הראשונה שלו (טוניקה) - דו (C). ומה פשר שם המשפחה "מז'ור"? נראה בהמשך.

בואו ננתח את צלילי הסולם (שימו לב שהפעם באופן חד-פעמי אנחנו בעברית, מימין לשמאל):

דו רה מי פה סול לה סי דו

דבר ראשון אפשר לראות שבסולם דו מז'ור יש בסה"כ 8 צלילים אך רק 7 מתוכם שונים. ניתן לראות שגם אין בו סימני היתק כלל. חוצמזה יש בו בסה"כ 8 צלילים אך רק 7 מתוכם שונים. הצליל האחרון הוא האוקטבה העליונה של הצליל הראשון. מעבר לזה, אין בעצם כל כך מה לנתח את הצלילים. הם פשוט צלילים. מה שמעניין אותנו זה המרווחים שביניהם.
לחצו על המרווחים שבין הצלילים בטבלה למעלה.

עכשיו אפשר לראות את אותיות ה-"BC-EF" שביניהן קיים מרווח של חצי-טון בלבד (טבלת שמות הצלילים בסרגל התחתון למי שצריך) ואפשר גם לראות שהסולם בנוי מ-5 מרווחים של טון ו-2 חצאי-טון. אם נסכם את המרווחים נגיע ל-6 טון (אוקטבה).

סולם המתפרש על אוקטבה, מכיל 5 מרווחים של טון ושני חצאים, נקרא "סולם דיאטוני".

הגיע הזמן לשמוע את סולם דו מז'ור. נסו לשיר את שמות הצלילים יחד עם הדוגמא. הצליל הראשון יושמע פעמיים בהתחלה כדי לעזור לכם להתכוונן לפיו:

אם לא טרחתם לבדוק עם טיונר את הצליל הראשון ואין לכם שמיעה אבסולוטית כנראה שלא שמתם לב שעשיתי לכם קונץ.
הרשו לי להתנצל בפניכם, אבל אני נשבע שזה היה לטובתכם. מה ששמעתם עכשיו זהו אינו סולם דו מז'ור אלא סול מז'ור. הסיבה ששיקרתי היא כדי להסביר את שם המשפחה: מז'ור. אותו רצף של צלילים שנשמע לכם מוכר באוזן הוא סולם מז'ור כלשהו. לא בהכרח סולם מז'ור ספציפי כמו "דו מז'ור".

זהו בדיוק ה"אופי" של הסולם, עליו דיברתי בפרק הקודם. מה שנשמע לכם מוכר באוזן אלו אינם הצלילים הספציפים "דו, רה, מי..." וכו' אלא תבנית המרווחים שביניהם.

באותה הזדמנות אני רוצה לחדד את המושג "סולם". במבוא כתבתי שסולם הוא רצף של צלילים. אחרי הדוגמא האחרונה בעצם ראינו שיותר מהצלילים, מה שמגדיר סולם אלו בעצם המרווחים שלו.

זה די מגוחך להתייחס לזה כך אבל בהחלט במובן מסויים, סולם סול מז'ור הוא כמו סולם דו מז'ור שעשו לו טרנספוזיציה (או להיפך).

צלילי האוקטבה

A A#
Bb
B C C#
Db
D D#
Eb
E F F#
Gb
G G#
Ab
A

שמות הצלילים

שם אות
לה A
סי B
דו C
רה D
מי E
פה F
סול G

רשימת הפרקים